HANGİ VİTAMİN ZAYIFLATIR KİLO VERDİRİR

Kilo vermek için kullanılabilecek en faydalı ve etkili vitaminler, B2, B3, B5, B6, vitaminleri Kolin, İnositol (B kompleks vitaminleri) ve C vitamini Vitamini olarak bilinmektedir. Bu vitaminlerin bir kısmı vücudun yağ yakımı metabolizmasını harekete geçirerek kilo verdirmekte, Bazıları ise kan şekerini düzenleyerek açlık hissinin önüne geçmekte ve açlığı bastırmaktadır. Vitaminleri doğal yollarla almanızı tavsiye ediyoruz. Ancak doğal olarak yiyeceklerle vitaminleri alamıyorsanız bu durumda vitamin destek hapları ve tabletleri kullanmanızın da bir sakıncası olmaz. Ancak yine de aşırıya kaçmadan kullanımını tavsiye ediyoruz. Şimdi kilo vermek için kullanılan vitamin türleri :

B2 Vitamini (Riboflavin)

Vitamin B2 tiroidin normal işlevlerini yerine getirebilmesi için ve metabolizmayı hızlandırmak amacıyla kullanılan vitaminlerdir. Bilinen en iyi B2 vitamini kaynakları: Süt, karaciğer ve böbrek, badem, beyaz peynir, yumurta, buğday tohumu, yeşil yapraklı sebzeler olarak sıralanabilir.

B3 Vitamini (Niasin)

Aynen B2 vitamini gibi b3 vitamini de tiroid hormonlarının düzenli üretimi için gereklidir. b3 vitamini aynı zamanda vücudun kan şekerinin yükseldiğinde kan şekerini dengeleyen Glikoz Tolerans Faktörü (GTF) nün önemli bir bileşeni ve parçası olarak bilinir. B3 vitamini yeterli oranda alınırsa açlık krizleri yok olur ve vücut kendini tok hisseder. B3 vitamini bakımından zengin yiyecekler: Buğday kepeği, karaciğer, ton balığı, hindi, tavuk, et, yumurta, uskumru, somon, yulaf, arpa, buğday gevreği, peynir, kurutulmuş meyve, esmer pirinç olarak bilinir.

B5 Vitamini (Pantotenik Asit)

B5 vitaminin eksikliği durumunda vücut, yağ dokularını enerjiye çevirebilme güçlüğü yaşayacak ve bu da kilo verme sürecini zora sokacaktır. Bu bakımdan b5 vitamini, vücudun enerji üretimi için önrmli bir role sahiptir. B5 bakımından zengin yiyecekler, karaciğer ve böbrek, et, tavuk, fındık, yulaf ezmesi, buğday gevreği, buğday kepeği, buğday tohumu, yumurta, pekmez, yulaf, arpa, fasulye, kepekli ekmek, yeşil sebzeler dir.

B6 Vitamini (Pyridoxine)

Vitamin B6 da tiroidin düzenli çalışması ve metabolizma hızının yavaşlamasının önüne geçilmesi maksadıyla kullanılan bir vitamin türüdür. B6 vitamini bakımından zengin yiyecekler: bira mayası, buğday kepeği, buğday tohumu, yulaf, sardalya, uskumru, tavuk, sığır eti, avokado, kurutulmuş meyve muz, esmer pirinç, lahana, pekmez, yumurta’dır.

Kolin

B kompleks vitaminleri arasında bir vitamin olan kolin, sadece karaciğerde üretilebilen bir vitamin olup karaciğerde üretilebilmektedir. Kolin, metabolizma hızını artırmak için gerekli olan bir vitamindir. Kolin eksikliği durumunda karaciğerde yağlanma (karaciğer yağlanması) sorunu ortaya çıkmaktadır. Bilinen en iyi kolin kaynakları, lesitin, sığır karaciğeri, sığır kalbi, yumurta sarısı, buğday tohumu, karnabahar, salatalık, yer fıstığı. olarak sayılabilir.

Inositol

B kompleks grubundan bir diğer vitamin olan İnositol. vücut bünyesinde üretilebilmektedir. İnositol ile Kolin bir araya geldikleri zaman yağ metabolizmasını aktif hale getirmektedir. Bu da yağ yakıcı etki oluşturmaktadır. Doğada bulunan en iyi inositol kaynakları, lesitin, sığır kalbi, sığır eti, karaciğer, buğday tohumu, soya, yumurta, turunçgiller, kepekli tahıllar, fındık olarak sayılabilir.

C Vitamini

C Vitamini sağlığa faydaları yanı sıra hücrelerde glikozu enerjiye dönüştürebilme potansiyeline de sahiptir. Greyfurt kuş üzümü, brokoli, yeşil biber, kivi meyvesi, Brüksel Lahanası, limon, portakal, çilek, lahana gibi sebzeler ve meyveler C vitamini bakımından son derece zengin kaynaklara sahiptirler.

Kendi metninizi eklemek için buraya tıklayınız

Kendi metninizi eklemek için buraya tıklayınız