Gluten duyarlılığınının belirtileri: 

  Beklenmeyen ani kilo alımı

Ani, beklenmedik kilo alımı, gluten duyarlılığı bulunan bireylerde şaşırtıcı bir şekilde gerçekleşiyor. Genel olarak, gluten duyarlılığına bağlı kilo alımı iki şeyin sonucunda gerçekleşiyor:

1) Emilim bozukluğu ve geçirgen bağırsak sendromu

2) Gluten tarafından tetiklenen sistemik enflamasyon

Gluten duyarlılığı bulunan bireyler gluteni hayatlarından çıkardıklarında eski sağlıklı hayatlarına geri dönebilirler.

 Migren ve başağrısı

Gluten duyarlılığı olan bireylerde sıklıkla migren ve kronik baş ağrısı görülmektedir.

Migren dayanılmaz baş ağrılarına sebep olan bir hastalık olarak bilinmektedir. İlginç bir şekilde migren, genel popülasyon içerisinde gluten duyarlılığı olan bireylerde daha sık görülmektedir. Yapılan bir araştırmada gluten duyarlılığı olan bireylerin %56’sında kronik baş ağrısı ve migren olduğu ortaya çıkmıştır. Karşıt olarak, kontrol gurubunda bu oran yalnızca %14’tür.

 Yorgunluk ve tükenmişlik hissi

Bu belirti, oluş biçimi tam olarak bilinmeyen bilinç kararması ile benzerlik taşımaktadır. Yorgunluk hissi ile gluten duyarlılığı arasında olduğu varsayılan bağı inceleyen çok az araştırma yapılmıştır. Fakat tıp uzmanları yine de gluten duyarlılığının, vücudun enerji rezervlerini boşaltarak ve iltihap oluşumuna neden olarak, yorgunluğa neden olduğunu düşünmektedir.

 Bilinç bulanıklığı

Gluten duyarlılığının şaşırtıcı etkilerinden biri, bilinç bulanıklığıdır. Bilinç bulanıklığının nedeni bazı durumlarda belli olmadığı gibi, birçok  farklı neden de bilinç bulanıklığına sebep olabilir. Yine de, genellikle ve sıklıkla gluten duyarlılığı ve/veya çölyak hastalığından muzdarip insanlarda bu şikayet görülebilmektedir.

Anormal bağışıklık sistemi

Iga antikorlarının, bağışıklık sistemi üzerinde önleyici etkileri bulunuyor. Özellikle sindirim sistemini ilgilendiren bölgelerde ve salyada bulunan bu antikorlar, vücudu soğuk algınlığına, grip ve diğer hastalıklara karşı koruyor. Bu antikorlar etkisiz hale getirildiğinde, hastalığa yakalanma riskimiz artıyor.

Ağız ve diş problemleri

Gluten duyarlılığı ile aphtous stomatitis, yani kendini yenileyen aftöz ülser ve ağız ülseri arasında bir bağ bulunuyor. Dahası emilim bozukluğu nedeniyle gluten duyarlılığı olan bireylerin sıklıkla kalsiyum dereceleri oldukça düşüktür. Kalsiyumun ağız sağlığı için oldukça önemli olduğu biliniyor.

 Deri problemleri

Gluten duyarlılığının kötü emilimi, en geniş organımız deri dahil vücudun farklı birçok yerini etkilemektedir. Gluten tüketimi sivilce oluşumu, egzama, sedef hastalığı ve dermatitis herpetiformis gibi birçok hastalıkla ilişkilidir. Deride gluten duyarlılığından kaynaklanan belirtiler sıklıkla yanma, kızarıklık, kaşıntı ve kabarma olarak kendini göstermektedir. Dermatitis herpetiformis ise Gluten Duyarlılığı Grubu tarafından “su dolu kaşınan kabarcıklara sebep olan kronik bir deri hastalığı” olarak tanımlanmaktadır.

Eklem ve kas ağrıları

Gluten duyarlılığının tetiklediği kireçlenme, aslında eklem ve kas ağrılarının altındaki temel nedendir.  Eklem ağrısı ve kireçlenme, gluten hassasiyetinin yaygın belirtilerindendir. Ayrıca araştırmalar da iki rahatsızlık arasında bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Artrit Kuruluşu da eklem kireçlenmesi ve ağrısı ile gluten hassasiyeti arasındaki ilişkiye dair bulgular yayımlamaktadır.

Kendi metninizi eklemek için buraya tıklayınız