EN AZ KALORİLİ 10 BESİN

Bu besinleri belirtmemin temel amacı besinleri sindirmek için yaktığımız kalorinin kendi kalori miktarlarından daha düşük olmasıdır. Ayrıca bu besinler midenizde yer kaplayarak doygunluk hissi sağlayacak ve sağlıklı kilo vermede yardımcınız olacaklardır. İşte gönül rahatlığıyla tüketebileceğiniz 10 besin;

  1. Salatalık

1 adet salatalık sadece 14 kaloridir. İçeriğinin %90’ı su olduğu için kilo vermeye yardımcı olduğu kadar toksin atıcı özelliği de bulunmaktadır. Açlık hissettiğinizde gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

  1. Brokoli

150 gr pişmiş brokoli sadece 14 kaloridir. Folik asit, A, C ve K vitaminleri ile demir, potasyum, selenyum, kalsiyum mineralleri açısından iyi bir kaynaktır ve yüksek lif içermektedir. Çorbasını yapabileceğiniz gibi salatalarınıza ekleyerek ya da mücverini, köftesini yaparak beslenmenizde yer verebilirsiniz.

  1. Karnabahar

C vitamini, folik asit, potasyum ve lif içeriği yüksek bir sebzedir. 150 gram pişmiş karnabahar sadece 35 kaloridir. Kalorisinin düşük olması nedeniyle sağlıklı kilo vermek isteyen bireyler köftesini, kısırını ya da pizza için alt taban kullanarak farklı pişirme yöntemleriyle diyetlerinde yer verebilirler.

  1. Roka

1 demet roka sadece 25 kaloridir. A, C vitamini ile kalsiyum,  demir ve lif açısından oldukça zengindir. Genelde salatalarınıza ekleyerek tüketebileceğiniz gibi tek başına da tüketimini günlük yaşamınızda yaygınlaştırabilirsiniz.

  1. Kabak

Eğer ki kilo verme süreci içerisindeyseniz kabakla aranızda mutlak bir bağ oluşmuştur. Çünkü 1 adet kabak sadece 25 kaloridir ve içerisinde ki lif oranı oldukça yüksektir. Bu nedenle bağırsak tembelliği ya da kabızlık problemi yaşayan kişiler için iyi bir alternatif olacaktır.

  1. Pancar

Kırmızı pancar folik asit, potasyum ve demir açısından oldukça yüksektir. Salatalarda tüketebileceğiniz gibi yoğurtla ya da kefir ile birleştirerek smoothielerinze ekleyebilirsiniz. Ayrıca egzersiz öncesi içilen pancar suyunun dayanıklılığını arttırdığı bilinmektedir.

  1. Kereviz ve kereviz sapı

Kereviz K, C vitamini ile folik asit, potasyum açısından zengindir. İnflamasyonun önlenmesinde ve kolesterolün düşürülmesinde sıkça faydalanılmaktadır. Kerevizin kendisini zeytinyağlı bir yemek yapabileceğiniz gibi rendeleyerek yoğurdunuza ekleyerek, sapını da çorbalarınıza ya da detoks sularınıza ekleyerek kerevizden tam olarak fayda sağlayabilirsiniz.

  1. Brüksel lahanası

130 gram (8-9 adet) sadece 36 kaloridir.  Salatalarınıza ekleyerek ya da fırında pişirerek tüketebilirsiniz. İçeriğinde hem çözünür hem çözünmez lif bulunmaktadır, bu da hem sindirim sisteminize hem dekan şekerinizi denge de tutmaya yardımcı olacaktır. C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. İçeriğinde ki K vitamini nedeniyle kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerin tüketirken dikkat etmeleri gerekmektedir. Kokusundan rahatsız olanlara bir tavsiye; soğan ve sarımsak ile biraz yağda soteleme işlemi yaparsanız sülfür kokusu ortaya çıkmayacağından sizi rahatsız etmeyecektir.

  1. Mantar

100 gram mantar sadece 15 kaloridir. Protein, potasyum, fosfor, demir, folik asit ve lif açısından zengindir. Yüksek oranda protein düşük oranda yağ ve karbonhidrat içerdiği için hem kilo vermek isteyen bireyler için hem de vejetaryenler içinde önemli bir besin kaynağıdır. Fırınlayarak, soteleyerek salatalarınıza ekleyebilir ya da diğer sebzelerle karıştırarak bir öğün elde edebilirsiniz.

  1. Kuşkonmaz

150 gram pişmiş kuşkonmaz sadece 33 kaloridir. Bu nedenle düşük kalorili ve yüksek lif içeriğiyle zayıflama diyetlerinin vazgeçilmezidir. İçerdiği yüksek lif sayesinde sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. A, C, K vitaminleri ile potasyum, demir, folik asit içermektedir. Salatalarınıza, çorbalarınıza ekleyerek ya da sadece haşlayarak tüketebilirsiniz. İçeriğinde ki K vitamini nedeniyle kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerin tüketirken dikkat etmeleri gerekmektedir.

Diyetisyen Pınar Koacağa

Göktürk Diyetsiyen

Kendi metninizi eklemek için buraya tıklayınız

Kendi metninizi eklemek için buraya tıklayınız

Kendi metninizi eklemek için buraya tıklayınız

Kendi metninizi eklemek için buraya tıklayınız

Kendi metninizi eklemek için buraya tıklayınız

Kendi metninizi eklemek için buraya tıklayınız