Sağlığımıza Faydalı Bir Detoks : Souping

Bu yeni ve sağlıklı trend hepimize iyi gelecek!

Neden mi? Çünkü insanlar son birkaç yıldır detoks yapmanın sadece Juicing’den, yani meyve ve sebze sularının sıkılarak, soğuk olarak tüketilmesinden ibaret zannetmeye başladılar.

Detoks ve soğuk gıda tüketimi, birbiri ile pek de uyumlu olmayan iki süreçtir. Çünkü insanoğlu fizyolojisinin temeli bellidir. Sindirim sistemimiz termogenes üzerinden çalışır. Birçok kişi termojenik gıdaları hiç duymamıştır ancak bunları diyetinizle birleştirmek kilo vermek için harika bir yol olabilir.

Daha fazla termojenik gıdalar yemek daha hızlı ve daha kolay kilo vermek için harika bir yoldur. Kilo vermeye çalışmasanız bile termojenik gıdaları düzenli olarak yiyerek mevcut kilonuzu korumayı başarabilirsiniz.

Termojenik Gıdalar ve Metabolizma

Termojenik gıdalar, içerdiklerinden daha fazla kaloriyi sindirim için kullananlardır. Sindirim süreçleriniz kalori gerektirir ve bazı yiyecekler diğerlerinden daha fazla kaloriye ihtiyaç duyar. Termojenik gıdalar lif açısından zengindirler. Ve bu gıdaların sindirimi sırasında oldukça fazla kalori harcarsınız.

Diyetinizdeki diğer kalorilerin yerine termojenik gıdaları kullandığınızda, metabolizmanız her zamankinden daha fazla çalışacaktır.

Termojenik gıdalar tipik olarak çok miktarda posa barındırdığından, içerdikleri az kalorinin tadını çıkarmanızı sağlarlar. Bu da diyetinizi daha kolay yapabilmenizi sağlar.

Termojenik Gıdalar Top 10

1. Brokoli, Karnabahar, Lahana
2. Kereviz
3. Kuşkonmaz
4. Yeşil – Kırmızı (marul, ıspanak, karalahana, vb.)
5. Mantar: Hiç kalorisi yoktur, bu nedenle vücudunuz bütün kalorileri onları hazmederek yakar.
6. Cili biberi – Acı biber: Termojenik olmanın yanı sıra metabolizma için ekstra destek verir. Onları acı kılan capsaisin, metabolizmayı hızlandırır.
7. Berries (orman meyveleri)
8. Elma
9. Kayısı / Şeftali
10. Armut

Termojenik gıdalar, her gün daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olur

Nu Happy Mutfak smoothielerinde eksik olmayan elmalar özellikle yüksek termojenik gıda olarak sınıflandırılır!

Bu gıdalar pişmiş veya çiğ yenilebildiği gibi, diğer gıdalarla birlikte veya kendi başlarına da yenilebilir.

Bizim yaptığımız çorbalarda tamamen bu gıdalar kullanılmaktadır.

Termojenik gıdaları seçmek; metabolizmayı hızlandırmak, daha fazla kalori yakmak ve kilo kaybını otomatik olarak yapmak için mükemmel bir yoldur

Gelelim Souping Detox ve faydalarına…

Beslenme uzmanı olarak salt Juicing’i (yani tamamıyla sıvı detoxunu) neden hiç desteklemedim?

  1. Çoğu sıkma işlemi yapan makinalarda, Juicing esnasında meyve ve sebzelerin lifleri kaybolmaktadır.

DOĞRUSU: Sindirim sisteminin sağlıklı çalışabilmesi için o liflere ihtiyacı vardır.

  1. Sebze ve meyve suları sıkılarak soğuk olarak tüketilmektedir.

DOĞRUSU: Sindirim sistemi soğuğu sevmez, hatta beden ısısından daha soğuk bir gıda maddesi tüketildiğinde mideye inen o madde beden ısısına getirilene kadar mide salgıları minimum düzeye iner. Sindirim sistemi tüm dikkatini ve enerjisini mideye inen soğuk gıdayı ihtiyacı olan ısıya getirmeye verir.

  1. Sıvı detoks programları içerisinde yüksek kalitede protein bulundurulamıyor. (Bu yüzden Biz Nu Happy Mutfak olarak smoothielerimizde probiotik yoğurt veya light süt kullanıyoruz)

DOĞRUSU: Toksinlerden arınmak oldukça karmaşık bir süreçtir.  Bu süreç esnasında beden bir dizi vitamin, mineral ve diğer besin gruplarından faydalanır. Proteinden elde edilen amino asitler ve enzimler, karaciğer detoksunun gerçekleşebilmesi için gerekli bileşenlerdir.

Salt “Juicing” programları fizyolojinin bu ihtiyaçlarını karşılayamaz. Sonuç; halsizlik, baş ağrısı, ciltte sivilcelenme, sindirim sistemi düzensizlikleri, bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi ciddi yan etkiler şeklinde kendini gösterir. Uyguladığınız detoks programının yağ depolarınızdaki toksinleri kan dolaşım sisteminize doğru hareket ettirerek belirgin problemlere neden olmaması, tam tersine metabolizmanızı toksinlerden temizlemesi gerekir. O yüzden börülce, kuru fasulye, nohut, mercimek, fındık, ceviz, badem, bakla, barbunya gibi yüksek kalitede bitkisel protein kaynakları detoks sürecinin olmazsa olmazlarıdır.

Oysa Juicing programları neticesinde yaşanan ani kilo verme esnasında hücresel sıvılar ve muhtelif bezlerde saklanmış ve depolanmış olan toksinler, bedende serbestçe dolaşıma çıkar. Ve bu tarz programlar esnasında tüketilen sıvıların besleyici nitelikleri, bedenin detoksifikasyon sisteminin çalışmasını destekleyecek miktarda değildir. Yani beden tam tersine normalden çok daha fazla toksin yüklenmiş bir noktaya doğru sürüklenir ve halsizlik, bitkinlik, vücudun belli bölgelerinde ağrılar gibi semptomlar ortaya çıkar. Yaşam enerjisi tek kelime ile söner.

  1. Juicing çiğ beslenmeyi teşvik ediyor.

DOĞRUSU: Her insanın bünye tipi ve sindirim sistemi özellikleri farklıdır. Her bünye tipi, çiğ beslenmeyi tolere edemez. Bu yüzdendir ki Nu Happy Mutfak’ta smootielerin yanında mutlaka sıcak bir protein yemeği bulunmaktadır(somon-sebze gibi).

Ayrıca, juicing’de, özellikle meyve sularında yüksek miktarda şeker bulunmaktadır!

Peki bu yeni SOUPING trendini neden destekliyorum ve faydalı buluyorum?

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, beslenme uzmanı olarak, arkasında bilimsel gerçekler olmayan trendleri danışanlarıma vermek istemem. Konumuz sağlıklı beslenme ve sindirim sistemi olduğunda; vücut dengesi için sıcak, hafif pişmiş gıdalar, bol lif ve kaliteli protein devreye girer.

Souping tam da detoks yapmak isteyenler için biçilmiş bir kaftan, çünkü:

Sıcak: Çorba çoğunlukla sıcak olarak tüketilir. Sıcak sistemimize girdiğinde bizi rahatlatır ve tüm fonksiyonlarımızı aktive eder. Detoks işlemi sıcakta gerçekleşir. Bu durumu aynı çamaşırlarınızı yıkarken olduğu gibi düşünün. Soğuk suda çamaşırların kirleri ne derece çıkar? İşte bedenimizde aynı bu mantıkla çalışır.

Başka bir örnek: Toksinlerden arınmanın en mükemmel yollarından biri olan masaj da ısıtılmış yağ ile yapılır ki hücreler arasında birikmiş olan toksik atıklar kendilerini salarak, bedenden tahliye olsunlar.

Nu Happy Mutfak çorbaları yüksek kalitede proteinler içerir: Türk Yemek kültürü tarhana, mercimek, ezogelin, yoğurt çorbası, düğün çorbası gibi envaiçeşit; birbirinden lezzetli, sağlıklı ve enerji içeren çorbalarla doludur. Ayrıca kültürümüze yeni giren kinoa ve amaranth gibi yüksek kalite proteinleri de unutmamak gerekir. Bu protein zengini bileşimler mideyi rahatlatır, hazım sistemini çalıştırır, kışın içimizi ısıtır, kendimizi iyi hissettirir; içeriğindeki katı maddeleri çiğnerken yemek yediğimizi hisseder ve yediğimiz yemekten tatmin oluruz.

Çorbalar tok tutma özelliği taşır: Evet, sıcak çorbalar bizi tok tutar. Açlığımızı en sağlıklı şekilde bastırır ve mideye hazım ile uğraşması için yeterince lif, antioksidan, protein ve fitokimyasal kaynak sunar.

Baharatların gücünü de unutmuyoruz tabii ki!

Çorbalarımızın pişirilmesi esnasında içine nane, kekik, zerdeçal, zencefil, kırmızıbiber, tuz, karabiber, kimyon, kakule, tarçın gibi onlarca değerli baharat ekliyoruz ve pişirme esnasında bu baharatlar belli bir ısıya ulaştığı için de tüm niteliklerinden faydalanabiliyoruz.

Eğer 4-5 kilo kadar bir yükten arınmak benim için yeter diyorsanız, öğlen ve akşam yemeklerinizde lezzetli çorba çeşitleri ile karnınızı doyurmanızı öneriyorum.

Hem sağlıklı, hem de kolay!