Cildi Güzelleştiren Besinler

Cildimiz, beslenmemizin aynası gibidir. Akılcı ve doğru beslenerek cildimizi yaşlanırken bile sağlıklı tutabilir, genç ve dingin görünümümüzü sonsuza kadar koruyabiliriz. Eğer doğru beslenirsek cildimiz yaşlanırken bile sağlıklı kalabilir. Güneş ışığından bilinçli bir şekilde korunan, beslenmesini doğru yapan kişilerde cilt dokusu ileri yaşlarda bile parlak, nemli ve canlı görünümünü muhafaza etmektedir.

Cilt yaşlanmasının başlıca nedeni güneşin altında saatlerce yatarak bronzlaşma merakıdır. Cilt dostu olan “akıllı besinleri” düzenli tüketip, bol su içerek cildin genç kalmasını sağlayabilirsiniz. Cildin hücre yenileme kapasitesi, gençlik döneminde yüksek ve hızlıdır. Üzerinde biriken ölü derileri fazla bekletmeden atar. Güneş banyosu, stres, kirli hava, kullandığımız birçok ilacın zararlı etkileri, sigara içilmesi, fazlaca kafein ve şeker tüketimi gibi faktörler cilt hücrelerinin yenilenme sürecini bozmaktadır.

CİLT YAŞLANMASI

35 yaştan itibaren ciltte kollajen üretimi azalır ve cilt elastikiyetini yavaş yavaş kaybeder. Yaş 40’ı aşınca ciltte kurumalar ve kırışıklıklar, artık fark edilmeye başlar. Zamanla, boyun ve ellerin üstünde sırt kısmında, yaşlılık lekeleri oluşur. Yaşı elliyi aşanlar güneşte fazla kalırsa yaşlanma lekelerinin sayısı ve büyüklükleri artar, cilt dokusu daha kuru olur ve hızla kırışma gösterir.

Besinlerdeki kalori miktarını azaltarak, proteinli ve yağlı besinleri daha az tüketerek cilt yaşlanmasını yavaşlatmak mümkündür. Kalorisi yüksek gıdaların tüketimi sınırlanmalı ve gün içinde dengeli bir şekilde dağılmalıdır. Sabahları mutlaka kahvaltı ile başlamalı, öğün atlanmamalıdır.

Yağlar olabildiğince az kullanılmalı ve kullanılacaksa mutlaka zeytinyağı tercih edilmelidir. Yemekleri yağsız veya buharda haşlayarak yemeye çalışmak önemlidir.

CİLT DOSTU BESİNLER

Zengin vitamin ve mineral deposu olan, temel yağ asitlerinden zengin kabuklu kuru yemişler sınırlı olarak tüketilmelidir. Örneğin ceviz, güçlü ve güvenilir bir omega-3 kaynağıdır. Badem ve fıstık cildiniz için yararlı pek çok besin unsuruna sahiptir. Fakat bu besinlerin her birisinin de 100 gramında ortalama 600 kalori olduğu gözden kaçırılmamalıdır. Ay çekirdeğinin güvenilir bir E vitamini ve omega -6 temel yağ asidi kaynağı olduğu unutulmamalıdır.

Keten tohumu mucizesinden yararlanın. Keten tohumu kabızlığın çaresi ve güçlü bir toksin temizleyicisi olduğu kadar omega-3 ve omega-6 yağ asitleri için de güvenilir bir doğal kaynaktır.

Beslenmemizde organik olan besinlere ağırlık vermeliyiz. İçinde doğal mikrop öldürücüler olan; hormon, renk, koku ve tat verici, doğal olmayan zararlı kimyasalları barındırmayan yiyeceklere öncelik vermeliyiz.
   

Domateste bol miktarda bulunan likopenin, cilde en dost besin unsurlarından birisidir. Cilde, sıkılık ve canlılık verir.

Üzüm çekirdeği oligomerik proantosiyanidin içermekte olup bu da cilt için mucize bir antioksidandır. Ayrıca damarları korur, cildi genç ve sağlıklı tutar. Çekirdekli kuru üzüm, siyah üzüm, pekmez ve kırmızı şarap bu nedenle cilt dostu olan besinlerdir.

Papatya ve ananas cilt için olağan üstü etkin enzimler içermektedir. Eğer ödemli şiş ve kuru bir cilt yapısı söz konusuysa tiroit hormonları kontrol edilmelidir. Bu durumlarda iyot içeren deniz ürünleri alınmalıdır.
Sık sık balık yenmeli ve bol bol meyve tüketmeye özen gösterilmelidir. Her gün mümkünse yeşil salata, az yağlı yoğurt, tavuk göğsü tüketilmelidir.

Yine her çeşit sebze (bezelye, karnabahar, brokoli, pancar, patlıcan, kabak, havuç) özellikle koyu yeşil yapraklı sebzeler (marul, maydanoz, tere otu, pırasa, yeşil soğan, pazı) ve özellikle cilt dostu meyvelerin tüketimine ağırlık vermek gerekir. Bunlar elma, böğürtlen, kiraz, greyfurt, kavun ve eriktir.

CİLDİN CİLASI ANTİOKSİDANLAR

Serbest radikal savaşçıları antioksidan zengini besinleri daha fazla tüketerek cildinizi genç ve canlı tutabilirsiniz: Avokado, biberler, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kavun, yer elması, ıspanak ve lahana, portakal, domates, çilek, brüksel lahanası, brokoli, karnabahar, turp, beyaz ve karalahana, şeker pancarı…
CİLT DOSTU MENÜ ÖRNEKLERİ
Izgara balık, haşlanmış sebze, salata

Haşlanmış veya ızgara tavuk (derisiz), haşlanmış brokoli, salata

Rosto hindi, haşlanmış brüksel lahanası ve salata

Fırınlanmış tavuk, haşlanmış bezelye ve havuçlu garnitür, salata

Izgara somon balığı, haşlanmış bezelye ve salata

Haşlanmış brokoli, hafif ateşte pişmiş zeytinyağlı domates ve salata

Sarımsak ve maydanozlu tavuk sote, haşlanmış kabak, salata

Dil balığı filetosu, haşlanmış bezelye ve salata

Somon balığı ve yumurta beyazı ile yapılmış omlet, dilimlenmiş domates, salata

Hindi sote, bezelye ve brokoli ağırlıklı sebze garnitürü, salata