Çekmecenizde fındık kuru meyve bulundurun

Yoğun iş hayatı, metropol yaşamı yeme-içme alışkanlıklarını değiştiriyor, ‘atıştırma’ ihtiyacı artıyor. Ana öğün saatleri kaçırılıyor, yemek yeme süreleri kısalıyor. Bu nedenlerle sağlıklı gıda arayışı da doğal gıdalara yönelik ilgi de artıyor. İşte tam bu zamanlarda devreye ‘atıştırmalıklar’ giriyor. Gün içindeki ara öğünler, küçük açlıkları bastırmaya yönelik gıdalar, keyif almak ya da kendini iyi hissetmek için tüketilen pek çok ürün, atıştırmalık ürün kategorisine giriyor. Uzmanlara göre bu gıdalar kan şekerini hızlı yükseltmiyor, dengede kalmasını sağlıyor. Ayrıca kalorisi çok yüksek olmayan yiyecekler oldukları için kilo vermeye yardımcı oluyor. Kuru meyve, fındık, ceviz, badem gibi kuru yemişler, taze meyve, tahıllı bisküviler, süt ve yoğurt gibi besinler atıştırmalıklardan bazıları. Çalışırken yemek yemeyin, yemek yemek için zaman ayırın.  Daha uzun süre tok kalmak isterseniz arada süt tüketebilirsiniz.  Çok yoğunsanız, yerinizden kalkacak vaktiniz yoksa, çekmecenizde, taze veya kuru meyve, fındık, ceviz diyet bisküvi, galeta gibi pratik yiyecekler bulundurun. Kahvaltıyı erken yapıyorsanız, öğle yemeğinden 1-2 saat önce ara öğün tüketmeniz, metabolik hızınızı artırarak kilo vermenize yardımcı olur.

Sağlıklı atıştırmalıklar kan şekerinin düzenlenmesinde ve kilo kontrolünde oldukça önemli yer tutar.

Peki, aklınıza şu soru gelmiyor mu? Nasıl oluyor da bu yiyecekler kilo aldırmıyor, hatta kilo vermeye yardımcı oluyor? Bu konuda uzman diyetisyenimiz Göknel Dumanlı “Sağlıklı atıştırmalıklar kan şekerinin düzenlenmesinde ve kilo kontrolünde oldukça önemli yer tutar. Kan şekerinin düşmesini önleyerek yemek yeme ihtiyacını azaltır. Bu sebepten dolayı o öğünden daha az kalori almış oluruz ve bu da kilo kontrolünde ve zayıflama programında bize yardımcı olur.” Miktarına dikkat edildiği sürece ara öğün olarak tüketilen kuru yemişin kilo verdirmeye yardımcı olduğunu vurgulayan Çelik, ara öğün tüketiminin 2 saatte bir yapılmak gerektiğini de belirtiyor.

Kabuklular zayıflatıyor

Kabuklu yemişlerin sağlığa olumlu etkileri ile ilgili pek çok araştırma var. Araştırmalar düzenli kabuklu yemiş tüketiminin, kalp ve damar rahatsızlıkları ve 2. tip diyabet de dahil olmak üzere önemli kronik hastalıklara yakalanma riskini azalttığını gösteriyor. The New England Journal of Medicine dergisinde ‘Hemşirelerin Sağlık İncelemesi ve Sağlık Hizmeti Verenlerin Takip İncelemesi’ kapsamında 10 yıldan fazla zamandır kontrol altında tutulan 119 bin kadın ve erkek üzerinde yapılan çalışmadan elde edilen sonuçlara yer verildi. Çalışma başladığından bu yana ölen 27 bin 429 kişinin ölüm sebepleri göz önünde bulundurularak yeme alışkanlıkları analiz edildi.

Kabuklu yemişlerin tüketim sıklığı arttıkça, katılımcıların kanser, kalp rahatsızlıkları ve solunum yolu rahatsızlıklarından ölme oranlarının azaldığı gözlemlendi. Ayrıca yapılan sayısız araştırma, kişilerin kabuklu yemiş tükettikçe daha fazla incelme eğilimi gösterdiklerini de ortaya koyuyor. Örneğin Akdeniz’de yapılan bir araştırmada 28 ay boyunca kabuklu yemiş tüketiminin kilo alımı üzerindeki etkileri gözlendi. Beslenme profesörü Penny M. Kris-Etherton’un kabuklu yemişlerin kalp rahatsızlıkları üzerindeki etkilere yer veren araştırmasına göre, bu yemişler zengin doymamış yağ kaynağı olmanın yanı sıra kolesterolü düşüren, yağ olmayan protein, lif, bitki sterolleri, bakır ve magnezyum içeren komplike yiyecekler.

Pek çok kabuklu yemiş, özellikle de badem, bir olan E vitamini açısından çok zengin. Kalp damar hastalıklarından koruyucu ve tansiyon dengeleyici etkisi var. Günde yarım avuç tüketilmesi yeterli görülüyor. Fındığın yapısında yüksek oranda bitkisel kaynaklı, iyi kaliteli protein bulunuyor. Yüksek oranda magnezyum, kalsiyum ve demir içeriyor. Uzmanlar fındığın düşük sodyum ve yüksek potasyum içeriği nedeniyle hipertansiyon hastaları tarafından rahatça tüketilebileceğini söylüyor. Günde yarım avuç tüketilmesi öneriliyor. Cevizin, yapısındaki tanen ve posa ile kolesterol birikimini önleyici ve düşürücü etkisi bulunuyor. Ayrıca damar sağlığı açısından önemli olan arginin içeriyor. Ceviz bu özellikleri ile kalp damar sağlığı açısından yararlı. Beyin ve sinir sisteminin gelişimine yardımcı olan Vitamin E, Tiamin(B1),Riboflavin(B2),Niasin (B3)vitaminlerini içermesinden dolayı bebek ve çocukların günlük beslenmelerine eklenmesi tavsiye ediliyor. Günde 3-4 adet tam ceviz tüketilmesi öneriliyor.

Kendi metninizi eklemek için buraya tıklayınız